Zakładamy, że lubisz swoje podwórko, więc dlaczego by nie spróbować zaprosić na nie małych skrzydlatych gości? Dzięki odpowiednim narzędziom możesz mieć własną klatkę dla ptaków, w której z wielką chęcią zamieszkają nowi goście. Będziesz żałował, że nie wiesz, jak zbudować budkę dla ptaków na własnym podwórku, więc dzisiaj nauczymy się podstaw. Budowa domku dla ptaków nie jest zbyt trudna, wymaga jedynie podstawowych umiejętności mechanicznych i narzędzi dostępnych w każdym domu.
Wybudowanie takiej budki dla ptaków nie stanowi dużego problemu, a gdy już to zrobisz, będziesz naprawdę usatysfakcjonowany. Możesz zbudować domek dla ptaków z materiałów, które można kupić w dowolnym sklepie z narzędziami, lub możesz kupić prefabrykowane materiały od dostawcy. Domki dla ptaków występują w wielu różnych rozmiarach i kształtach. Dostępne są w kolorze kremowej bieli, jasnego drewna lub ciemnego drewna. W tym artykule nauczymy cię budować domek dla ptaka przedstawiając łatwe do powielenia kroki, niezależnie od tego, czy jesteś jeszcze nowicjuszem, czy doświadczonym majsterkowiczem.
Spis treści
Czym różni się domek od karmnika?
Domek, czy też budka dla ptaków często bywa mylona z karmnikiem dla ptaków, mimo iż jest to zupełnie inna konstrukcja, która służy w zupełnie innym celu. Domek dla ptaków nie służy do karmienia ptaka, lecz do tego by takowy skrzydlaty przyjaciel znalazł schronienie przed deszczem, wiatrem, chłodem oraz drapieżnikami. Może zdarzyć się również tak, że ptaki założą w nim swoje gniazdo oraz złożą jaja, z których wyklują się piękne małe pisklaki. Wszystko dlatego, że dobry domek będzie imitował dziuple w drzewie.
Jak wybudować domek dla ptaków krok po kroku?
- Pierwszym krokiem do budowy domku dla ptaków jest wybór materiału. Domek dla ptaka należy wykonać z drewna świerkowego lub sosnowego. Ptaki będą chciały w nim zamieszkać, gdyż będzie przypominał im ich naturalne miejsca. Dobry domek koniecznie musi być wykonany z czystych drewnianych desek. Nie może to być sklejka, ani płyta wiórowa, gdyż taka konstrukcja napuchnie podczas deszczu.
- Wymiary budki dla ptaków są zależne od tego jak duże ptaki chcesz sprowadzić na swoje podwórko. Dla małych sikorek i wróbli wystarczą wymiary 13×27×25 (długość x wysokość tylnej ścianki x wysokość przedniej ścianki)
- Musi być także ocieplony, ale nie za dobrze. Najlepiej pozostawić to ptakom, które same naniosą sobie potrzebnej trawy i liści.
- W przedniej ściance należy wywiercić duży otwór wejściowy, który prowadzi na zewnątrz. Otwór powinien być większy niż głowa ptaka, aby mógł widzieć na zewnątrz i dostać się do środka! W naszym przypadku jego średnica powinna wynosić ok. 3,5-4cm. Otwór ten powinien być skierowany w stronę wychodnią, albo południowo-wschodnią
- Należy pamiętać aby dno naszego domku było wsunięte do środka. Konstrukcja nie może się na nim opierać, gdyż wtedy to woda z deszczu podciekała by do wnętrza konstrukcji
- Wewnątrz domku należy umieścić trójkątne wsporniki, które “spinają” całą konstrukcję. Wszystko po to by ją usztywnić. Warto zadbać też o wystającą z wewnętrznej ścianki listewkę ułatwiającą ptakom wyjście ze środka.
- Nigdy nie umieszczaj “patyczka” przy otworze wlotowym, bo może to stanowić dogodne oparcie dla drapieżników
- Dach domku powinien być dłuższy i skośny aby do środka nie zacinał deszcz i aby śnieg w zimie się na nim nie osadzał
- Do tylnej ścianki przybij listewkę, która pomoże ci w zawieszeniu domku na drzewie
Budowa skończona. Gdzie zawiesić i jak zadbać o domek dla ptaków?
Wieszanie domku bo zakończonej pracy to bardzo przyjemny i satysfakcjonujący moment. Nie mniej jednak istotne jest by wybrać takie miejsce, które będzie odpowiadało naszym gościom. Ważne jest tu to by było ono lekko zacienione i na odpowiedniej wysokości. Zazwyczaj są to ok. 4 metry nad powierzchnią ziemi. Dzięki temu do środka nie będą miały wstępu zarówno zwierzęta domowe jak i drapieżniki. Konieczne jest dobre przymocowanie domku do drzewa. Musi być ono solidne dlatego wieszamy domek na pniu drzewa, a nie na jego gałęzi. Ciężar domku wraz z nowymi gośćmi i śniegiem w zimie będzie się powiększał, z tego powodu jest to takie niezbędne.
Zadbaj o nowych mieszkańców budki dla ptaków
Powinniśmy także uważać by nie powiesić domku zbyt blisko domu i miejsc gdzie spędzamy dużo czasu w ogrodzie. Ptaki potrzebują spokoju i będą wybierać takie miejsca, gdzie mogą go uzyskać. Jeśli chcielibyśmy w ogrodzie trzymać więcej domków dla ptaków, to muszą być one odpowiednio od siebie rozmieszczone. Po każdym sezonie lęgowym należy czyścić domek, gdyż ptaki same tego nie robią. Najlepiej robić to zimą lub jesienią. Warto także pamiętać, by nie zaglądać do domku ptaków, kiedy są w nim pisklęta, bowiem zapach człowieka może przestraszyć dorosłe ptaki, które w obawie o swoje młode porzucą gniazdo.